Domowe maseczki

Pielęgnacja twarzy coraz częściej jest postrzegana nie tylko jako swoisty „obowiązek” dla urody, ale także przyjemność. Do łask powracają również kosmetyki wykonane samodzielnie, na bazie naturalnych składników, nie zawierające konserwantów i przeznaczone do użytku zaraz po przygotowaniu. Jednym z takich retro-produktów są maseczki do twarzy. Receptury do ich wyrobu są znane od wielu lat – niektóre sięgają nawet starożytności.

Domowy preparat.

Niezależnie od tego, z jakich składników stworzymy nasz preparat, warto pamiętać o kilku zasadach: aplikujemy maseczkę zawsze na skórę oczyszczoną i odtłuszczoną (można przed nałożeniem zrobić także delikatny peeling); stosowanie maseczki ograniczamy (użycie kosmetyku 2 – 3 razy w tygodniu w zupełności wystarczy); nakładamy preparat na skórę wieczorem, ponieważ wtedy składniki odżywcze są lepiej przyswajane; zawsze dokładnie zmywamy mieszankę ze skóry (nie zaszkodzi również przetrzeć cery tonikiem).

Kosmetyki domowe.

Jeśli chodzi o najpopularniejsze rodzaje kosmetyków do przygotowania w domu, to możemy wyróżnić m.in. : maseczkę z ogórka (stosowaną, kiedy chcemy załagodzić podrażnienia, ale też w wypadku problemów z trądzikiem, cerą tłustą) – która oczyszcza i matuje skórę, można stosować ogórek samodzielnie, lub też starty na tarce w połączeniu z mąką ziemniaczaną (dla zagęszczenia całości); maseczkę z żółtka kurzego (zalecaną do skóry suchej); maseczkę z ziemniaka (o właściwościach nawilżających i odżywczych) czy maseczkę z marchwi (poprawiającą koloryt skóry). Od lat znane jest również korzystne działanie oleju lnianego na skórę. Warto poeksperymentować w kuchni – być może samodzielnie stworzymy recepturę wspaniałej odżywczej maski. Zalecamy jednak przy tym ostrożność – to, że składniki są naturalne, nie oznacza, że nie będą uczulać.

TAGI: Domowe maseczki, skóra oczyszczona, kosmetyki domowe, mąka ziemniaczana, maseczka z ogórka, samodzielne receptury.

PODZIEL SIĘ: