Prawda i mity o bio-kosmetykach

Kosmetyki ekologiczne robią ogromną karierę wśród miłośniczek ekologii oraz tych pań, które chcą zapewnić swojej skórze wszystko co najlepsze. Istnieje wiele mitów na temat kosmetyków wytarzanych z naturalnych składników, w które nie zawsze należy wierzyć.
MIT I – Dobre eko-kosmetyki muszą być drogie, ponieważ proces ich wytwarzania wymaga większych nakładów finansowych, niż w przypadków zwykłych środków pielęgnacyjnych.
FAŁSZ. Ceny dyktowane są przez producentów, a ich zawyżanie często służy psychologicznemu oddziaływaniu na klienta. Drogie kosmetyki utożsamiane są z wysoką jakością, luksusem i większą skutecznością. Tymczasem luksusowe marki, często tylko w nieznacznym stopniu są lepsze niż ich tańsze odpowiedniki.
MIT II – Kosmetyki ekologiczne nie mogą podrażniać skóry, ani wywoływać reakcji alergicznej.
FAŁSZ. Naturalne składniki również mogą wywoływać reakcje uczuleniowe. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji alergika, ponieważ nie wszystkie produkty mogą być stosowane przez każdego. Przyjmuje się jednak, że ekologiczne kosmetyki są bardziej przyjazne skórze i istnieje mniejsze ryzyko występowania podrażnień na skutek ich użycia.
MIT III – W eko-kosmetykach są tylko i wyłącznie naturalne składniki i nie ma w nich sztucznych dodatków.
PRAWDA/FAŁSZ. W zależności od producenta i wydanego certyfikatu, stężenie naturalnych składników i minerałów, w ekologicznych produktach może być różne, jednak nie mniejsze niż 75 procent. Oznacza to, że pozostała część może być uzupełniona sztucznymi substancjami (zgodnymi z obowiązującymi normami i dopuszczonymi przez organizacje certyfikujące kosmetyki naturalne) zapewniającymi trwałość i odpowiednią konsystencję.
MIT IV – Naturalne kosmetyki posiadające certyfikaty, nie są testowane na zwierzętach, a cała procedura ich produkcji przyjazna środowisku.
PRAWDA. Światowe organizacje zajmujące się badaniem i certyfikowaniem ekologicznych kosmetyków, kładą duży nacisk także na procedury ich przygotowania. Zgodnie z założeniem, ich produkcja nie może wywierać szkodliwego wpływu na środowisko naturalne. Nie mogą być również testowane na zwierzętach.

PODZIEL SIĘ: