Mleczko czy balsam? Co jest lepsze dla mojego ciała?

Już w starożytności kobiety poznały sekret gładkiej i pięknej skóry. Co przyczynia się do utrzymania jej idealnego stanu? Odpowiedź jest prosta: odpowiednie nawilżenie.

Organizm ludzki składa się prawie w 80% z wody. Trudno to sobie wyobrazić, jednak jest ona niezbędnym elementem, warunkującym sprawne działanie wszystkich procesów zachodzących w naszym ciele.

Nie bez znaczenia są słowa „bez wody nie ma życia”, jest to jednak tylko jeden element zapewniający odpowiedni poziom nawilżenia naszej skóry. Dbając o ciało należy także skupić się na jego zewnętrznej powierzchni. Podczas zabiegów pielęgnacyjnych, mając na uwadze sprężystość, gładkość i elastyczność skóry, musimy wspomagać się odpowiednim do tego środkiem, w postaci mleczka nawilżającego lub balsamu.

Budowa skóry podpowiada nam, którego kosmetyku powinniśmy użyć

Wiele kobiet zastanawia się jaka jest różnica między mleczkiem i balsamem, która formuła będzie dla nich bardziej odpowiednia, oraz zaspokoi ich potrzeby. Aby odpowiedzieć na pytanie co lepiej nawilży ciało, musimy poznać podstawową budowę naszej skóry.

Naskórek pokrywający ciało składa się z licznych warstw i gruczołów, które wytworzone są z lipidów. Woski lipidowe to tłuszcze, dlatego zgodnie z zasadą, że „podobne rozpuszcza się w podobnym” najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie nawilżanie skóry tłuszczami.

Zadaniem zarówno mleczka jak i balsamu jest wzmocnienie warstwy lipidowej naskórka. Najlepiej zrobi to ta substancja, która zawiera najwięcej tłuszczy.

  • W mleczu współczynnik zawartości tłuszczu wynosi zazwyczaj mniej niż 20 – 30%.
  • Balsam charakteryzuje się zwiększoną zawartością tłuszczy (powyżej 20 – 30%).

Biorąc pod uwagę ten czynnik nasuwa się na myśl, że to balsam ze względu na swoją konsystencję, będzie lepszym rozwiązaniem wspomagającym nawilżenie skory.

I gdy odpowiedz, w kwestii rodzaju kosmetyku, który powinniśmy stosować wydaje się oczywista są elementy, które bronią skuteczności mleczka.

Nie każdy z nas lubi odczuwać na swojej skórze pozostawioną przez kosmetyk warstwę ochronną. Wiele kobiet podkreśla, że jednym z najważniejszych elementów przy wyborze kosmetyku do pielęgnacji, jest dla nich szybkość wchłaniania. Ten czynnik zdecydowanie wpływa na korzyść delikatnego mleczka.

Pielęgnuj skórę nie tylko z zewnątrz, ale też od środka!

W przypadku użycia kosmetyków nawilżających, nawilżenie otrzymujemy nie tylko z racji pokrycia preparatem zewnętrznej warstwy skóry, ale też dzięki utworzeniu przy jego udziale szczelnej warstwy, ograniczającej parowanie wody od wewnątrz. Z tego wynika, że aby kosmetyk dobrze nawilżył skórę, musi być tłusty.

Balsamy do ciała i mleczka składają się głównie z dwóch substancji. Wody i tłuszczu (oleju), w zależności której substancji jest więcej, produkty te maja rożną konsystencję. Przyjmuje się zazwyczaj, że mleczka są bardziej wodniste i aksamitne, podczas gdy balsamy są gęstsze i cięższe. Często po nałożeniu balsamu można odnieść wrażenie, że na skórze pozostała warstwa w postaci filmu ochronnego. Co więcej oba kosmetyki posiadają tzw. związki hydrofilowe. Ich zadaniem jest wiązanie wody. Skutkiem działania tych substancji jest dłuższe utrzymywanie stałego poziomu wody w organizmie oraz zapobieganie jej odparowywaniu.

Co jeszcze może wpłynąć na nasz wybór?

Analizując skład obu produktów i znając ich właściwości możemy trafnie zdecydować który produkt będzie dla nas odpowiedni. Nie należy jednak zapominać o rodzaju pielęgnowanej skóry. Szczególnie dotyczy to osób cierpiących z powodu alergii i tych posiadających skórę bardzo wrażliwą. W ich przypadku kosmetyki nawilżające powinny być pozbawione silikonów oraz składać się z możliwie naturalnych składników, a ich skład powinien ograniczać się do kilku podstawowych elementów.

Dlatego dermatolodzy i specjaliści w ochronie skóry z Mixa, polecają produkty nawilżające przeznaczone do każdego typu skóry w tym lekkie i wzbogacone mleczka oraz głęboko nawilżające balsamy. Produkty te znajdziesz na stronie: http://www.mixa.com.pl/produkty/cialo/.

Artykuł sponsorowany

PODZIEL SIĘ: