Czy warto robić domowe kosmetyki?

Czy warto robić domowe kosmetyki

Domowe kosmetyki stały się swego czasu niezwykle popularne za sprawą blogerek urodowych. Panie, które borykały się z trądzikiem lub suchą skórą, zaczęły szukać bardziej skutecznych specyfików w walce z problemami natury dermatologicznej. Czy warto robić domowe kosmetyki?

Domowe kosmetyki łatwo można zainfekować

Czy wiesz, że kosmetyki, które trafiają na półki w drogerii, są wytwarzane z zachowaniem najwyższych norm jakości? Produkuje się je w halach o wysokim reżimie sanitarnym, a wszystko to wynika z troski o bezpieczeństwo klientów. Gdy sama robisz kosmetyki, nie jesteś w stanie odtworzyć warunków produkcyjnych w fabrykach, dlatego też łatwo możesz zainfekować swój kosmetyk chociażby grzybami, których zarodniki unoszą się w powietrzu twojej kuchni.

Własnoręcznie zrobione kosmetyki szybciej się psują

Niestety, domowe kosmetyki na ogół nie zawierają żadnych konserwantów lub minimalną ilość. Musisz je zatem zużyć jak najszybciej. Owszem, można ukręcić niewielką ilość kremu, a po tygodniu zrobić kolejną porcję, ale ile z nas ma tyle czasu? Tak naprawdę zapał do wykonywania domowych kosmetyków zazwyczaj szybko słabnie.

Bez wprawy i wiedzy kosmetologicznej możesz skrzywdzić swoją skórę

Niestety, większość z nas niewiele wie nt. chemii. Nawet to, czy kwas wlewamy do wody, czy wodę do kwasu, ma kluczowe znaczenie dla przebiegu reakcji chemicznej. Liczy się też kolejność łączenia poszczególnych składników, ich mieszanie oraz szereg innych czynników. Wszyscy powinniśmy unikać wytwarzania kosmetyków z silnymi składnikami aktywnymi, w tym z kwasami, ponieważ bez stosownej wiedzy możemy się nimi poparzyć.

Robienie domowych kosmetyków wymaga czasu

O tym wspominaliśmy już nieco wyżej. Zapewne nie raz i nie dwa obiecywałaś sobie pieczenie domowego chleba. Może zrobiłaś to parę razy, ale później zaczęłaś ponownie odwiedzać pobliską piekarnię.  Nie ma w tym nic dziwnego. Na co dzień ciężko pracujemy, zajmujemy się dziećmi, poświęcamy się swojej pasji i spędzamy czas z przyjaciółmi. Nie mamy zatem czasu na przygotowywanie domowych kosmetyków.

Na rynku można znaleźć dobre kosmetyki ekologiczne

Domowe kosmetyki coraz częściej odchodzą do lamusa. Nawet ich największe fanki coraz częściej sięgają po kosmetyki ekologiczne, które można dziś kupić w każdej drogerii i supermarkecie. Są one stosunkowo tanie, dobrej jakości, a producent zapewnia, że można je stosować przez 3 miesiące od otwarcia. Oznacza to, że są dużo bardziej trwałe od naszych domowych eliksirów upiększających. Wynika to chociażby z próżniowego napełniania opakowań typu airless, które są szalenie higieniczne.

PODZIEL SIĘ: