Najskuteczniejszy sposób na odchudzanie – dieta odchudzająca

dieta odchudzająca
Jannis Brandt z Unsplash

Szczupła sylwetka jest jednym z głównych celów wielu osób we właściwie każdym wieku. Zdrowe odchudzanie jest możliwe tylko przy połączeniu kilku ważnych elementów – aktywności fizycznej, odpowiedniej ilości snu oraz zdrowego odżywianie. Przygotowanie własnej diety może być jednak bardzo trudne, dlatego czasem warto skorzystać z oferty, którą proponują nam firmy cateringowe. Jakie są podstawowe zasady diety odchudzającej?

Dieta odchudzająca – jak i ile powinniśmy chudnąć?

Po pierwsze, trzeba upewnić się, ile kilogramów możesz schudnąć w ciągu miesiąca, nie szkodząc zdrowiu. Skutki utraty wagi dla każdego będą indywidualne, ponieważ wiele zależy od stylu życia, jaki prowadzi dana osoba, od tego, ile czasu traciliśmy nadmierne kilogramy, jakie produkty wybieramy i wiele innych. Im większa masa ciała, tym łatwiej będzie schudnąć. Ale trzeba być przygotowanym na to, że w pierwszej kolejności organizm pozbywa się nadmiaru płynu (od 2 do 5 kg), a dopiero potem tłuszcz. Uznaje się, że „zdrowe odchudzanie” to utrata na wadze ok. 1–1,5 kg tygodniowo lub nie więcej niż 200 g dziennie. Dlatego w ciągu miesiąca możesz z łatwością zrzucić ok. 4-5 kg, jeśli będziemy przestrzegać odpowiednich zasad. Poza tym powinniśmy pić co najmniej 1,5–2 litrów wody dziennie (nie wliczając kawy, herbaty i słodkich napojów). Dobrym nawykiem jest zaczynanie dnia rano od szklanki czystej wody. Następnie w ciągu dnia powinniśmy wypijać kolejne 6-8 szklanek. Aby nie zapomnieć o tym, możesz ustawić przypomnienie w telefonie lub podczas pracy mieć przy sobie butelkę z wodą. Dużym ułatwieniem w utrzymaniu diety jest catering dietetyczny Ruda Śląska.

Jak się odżywiać i co robić, aby schudnąć?

Nie trzeba dodawać, że bez odpowiedniego zbilansowanego odżywiania nie można osiągnąć żadnych rezultatów w odchudzaniu. Nawet jeśli prowadzimy aktywny tryb życia, co najmniej 70% sukcesu zależy od diety. Dlatego zdecydowanie zaleca się usunięcie z niego wszystkich wysokoprzetworzonych produktów, fast foodów, słodyczy, smażonych i tłustych potraw. Najlepiej zastąpić je owocami, pieczonymi i gotowanymi potrawami oraz sałatkami warzywnymi.  Aby schudnąć, wcale nie trzeba zaczynać bardzo ciężkich treningów na siłowni i podnoszenie 100-kilogramowych sztang, ale warto wprowadzić do swojego planu dnia przynajmniej minimalną aktywność fizyczną. Oprócz utraty wagi pozytywnie wpłynie to na ogólne samopoczucie i kompozycję sylwetki. Na ruch powinniśmy poświęcać co najmniej 20-30 minut dziennie. Nie ma znaczenia, co to będzie – poranne ćwiczenia lub wieczorny spacer na świeżym powietrzu, ważne jest to, aby codziennie dbać o swoją aktywność.

Proces odchudzania, a prawidłowe nastawienie

Pomocą w utrzymaniu diety jest odpowiednie nastawienie psychicznej. Najlepiej zapomnieć, że tracimy wagę, przestać codziennie stać na wadze i denerwować się każdym dodatkowym gramem. Musimy podjąć decyzję o rozpoczęciu na zdrowy styl życia. Oznacza to, że naszym celem jest nie tylko krótkoterminowe osiągnięcie celu, czyli schudnięcie, a całkowita odmiana życia. Aby obiektywnie ocenić swoje postępy, powinniśmy stawać na wadze i mierzyć obwody swojego ciała regularnie raz lub dwa razy w tygodniu w ten sam dzień i najlepiej o podobnej godzinie. Bardzo pomocna jest w tym dieta pudełkowa do domu, którą możemy odbierać w swoim mieszkaniu lub w miejscu pracy.

PODZIEL SIĘ: