Nieświeży oddech u dzieci – przyczyny i sposoby przeciwdziałania

Nieświeży oddech u dzieci
Diana Polekhina z Unsplash

Nie tylko dorośli zmagają się ze wstydliwym problemem nieświeżego oddechu z ust, przeszkadzającym w prowadzeniu codziennego życia, w sytuacjach prywatnych czy zawodowych. Nieświeży oddech występuje także u dzieci, które mimo młodego wieku i braku widocznych przyczyn tego problemu mogą także cierpieć na taką dolegliwość.

 

Rodzaje halitozy – nieprzyjemnego zapachu z ust u dzieci

Nieświeży oddech nazywany także halitozą, aby zostać właściwie wyleczonym, powinien zostać najpierw skutecznie zdiagnozowany. Specjaliści wskazują dwa rodzaje halitozy:

– tzw. halitozę poranną – czyli nieprzyjemny zapach pojawiający się w ustach po przespanej nocy; przyczyny nieświeżego oddechu w tym wypadku to przede wszystkim spadek produkcji śliny w jamie ustnej w trakcie spania oraz zwiększona przez to aktywność bakterii;

– tzw. halitozę patologiczną – czyli problem, w którym przyczyny nieświeżego oddechu leżą w czynnikach chorobowych – mogą być objawami chorób zębów lub dziąseł, ale też chorób przewodu pokarmowego, układu oddechowego lub zaburzeń metabolicznych związanych z niewłaściwą pracą wątroby lub trzustki.

Sposoby radzenia sobie z halitozą u dzieci

Podstawowym działaniem w przypadku występowania nieprzyjemnego zapachu z ust u dzieci, jest sprawdzenie, czy na pewno zachowują one właściwą higienę jamy ustnej i stosują codzienną pielęgnację. Obowiązek codziennego szczotkowa zębów przez co najmniej 2 minuty powinien być znany dzieciom już w momencie dorastania i uświadamiania im, że bez zachowania odpowiedniej higieny narażone są na niebezpieczne choroby zębów i dziąseł. Dbajmy przy tym o to, aby poza szczotkowaniem zębów, dzieci wykonywały tę czynność także na języku, co obniża o mniej więcej połowę liczbę lotnych związków siarki w jamie ustnej, odpowiedzialnym w większości za nieprzyjemny zapach z ust. Poza szczotkowaniem zębów, warto już od najmłodszych lat wdrażać u dzieci świadomość konieczności czyszczenia przestrzeni międzyzębnych nitką lub specjalnie do tego celu przystosowaną szczoteczką oraz płukania jamy ustnej specjalnym płynem.

Jeżeli powyższe, domowe sposoby okazują się niewystarczające w walce o świeży oddech, warto udać się z dzieckiem do stomatologa, który wykluczy po dokładnej kontroli poważniejsze choroby dziąseł i zębów. Czasem konieczne może okazać się usunięcie kamienia nazębnego, którego powstawanie na skutek spożywania codziennych posiłków może też wywoływać te nieprzyjemne objawy. Stomatolog doradzi także, w którym kierunku można próbować prowadzić dalsze badania, aby wykluczyć poważniejsze schorzenia dziecięce.

Dowiedz się więcej o nieświeżym oddechu: https://www.listerine.pl/%C5%9Bwie%C5%BCy-oddech/przyczyny-nie%C5%9Bwie%C5%BCy-oddech

 Tekst sponsorowany

PODZIEL SIĘ: