Eko-kosmetyki domowej produkcji

Opowieści o cudownym oddziaływaniu naturalnych składników zawartych w kremach i balsamach kuszą, jednak ceny wielu z nich przekraczają możliwości przeciętnego klienta. Tymczasem eko-krem można przygotować we własnym domu.
Już nasze prababcie korzystały z dobrodziejstwa natury, aby pielęgnować własne zdrowie i urodę. Lśniące włosy, gładka i promienna cera, czy chociażby długie i mocne rzęsy, to nie zawsze zasługa dobrych genów. Specyficzne właściwości roślin i naturalnych substancji, wykorzystywane były przez człowieka praktycznie od samego początku jego istnienia. Początkowo ceniono ich lecznicze właściwości, z czasem przyszła także kolej na odkrycie ich zbawiennego wpływu, na kondycję skóry i poprawę urody.
Dziś niewiele osób myśli o samodzielnym przygotowywaniu preparatów pielęgnacyjnych. Trudno się temu dziwić, gdy nawet jedzenie dostępne jest w postaci półproduktów lub wymaga jedynie szybkiego podgrzania. Nie da się jednak ukryć, że samodzielnie przygotowany obiad smakuje zupełnie inaczej, niż ten gotowy kupiony w sklepie. Podobnie jest z kosmetykami. Standardowe środki pielęgnacyjne zawierające składniki chemiczne, są jak zupa w proszku. Teoretycznie smakuje podobnie i można zaspokoić głód, jednak w praktyce jej wartość odżywcza jest znikoma.
Kosmetyki ekologiczne dostępne są w dobrych drogeriach, aptekach, sklepach internetowych, a także specjalistycznych punktach prowadzących sprzedaż naturalnych produktów. Można je również przygotować samodzielnie. Nie trzeba posiadać kwalifikacji, ani wyjątkowej wiedzy, aby we własnym domu przygotować krem do twarzy, balsam czy naturalne mydełko. Wystarczy dostęp do dobrych i sprawdzonych receptur, by z powodzeniem stać się producentem własnej domowej linii kosmetycznej. Niezbędne składniki zwykle można zakupić w aptece lub zwykłym sklepie, większość z nich dostępnych jest w sklepach dla hobbystów, gdzie można nabyć także pomocne narzędzia pracy.

PODZIEL SIĘ: