Kosmetyki z naturalnych składników

Kosmetyki z naturalnych składników
Towfiqu barbhuiya z Unsplash

Człowiek od zawsze czerpał z natury wszystko, czego potrzebował do przerwania. Otaczające rośliny były wykorzystywane jako środki lecznicze, surowce do wyrobu tkanin i akcesoriów domowych. Zioła i minerały były również powszechnie stosowane do wytwarzania kosmetyków pielęgnacyjnych. Tak działo się do chwili, w której wkroczyły kosmetyki syntetyczne. Od pewnego czasu trend ten jednak się odwraca – coraz więcej producentów stawia na naturalne rozwiązania.

Kosmetyki ekologiczne stają się częścią zdrowego stylu życia, podobnie jak żywność eko. Czy wszystkie kosmetyki zawierające w recepturze naturalne składniki mogą być jednak uznawane za w pełni naturalne? W ten sposób mogą być określane tylko te preparaty, które zawierają min. 95 procent składników naturalnych, przy czym połowa z nich musi pochodzić z ekologicznych upraw. Nie mają za to parabenów, sylikonów, substancji konserwujących, zapachowych i parafiny, a także roślin modyfikowanych genetycznie lub składników pozyskiwanych z martwych zwierząt. Jeżeli kosmetyk posiada zapach, to z pewnością pochodzi on z olejków eterycznych.

Czy warto stosować kosmetyki ekologiczne

Coraz częściej walczymy z alergiami skórnymi, których nie łączymy ze stosowanymi środkami myjącymi i pielęgnacyjnymi. Zawarte w nich składniki podrażniają skórę, dlatego przy dłuższym stosowaniu pojawia się wysypka, świąd, zaczerwienienie. Naturalne substancje są łagodne i to jest największą przewagą ekokosmetyków. Dlaczego zatem producenci nie rezygnują z tworzenia zwykłych produktów? Ponieważ „naładowane” chemią stają się trwalsze i łatwiejsze w przechowywaniu, a nawet transporcie, są też tańsze w produkcji. Naturalne ekstrakty mają specyficzną budowę strukturalną, która współgra z chemiczną budową naszych komórek. Dzięki temu skóra lepiej przyswaja potrzebne substancje odżywcze.

Najczęstsze składniki kosmetyków naturalnych

Co ciekawe, do produkcji eko preparatów stosuje się nie tylko zioła i kwiaty, ale także warzywa czy orzechy. Oto lista składników, które najczęściej znajdziemy w kosmetykach ekologicznych.

  1. Olejek z drzewa herbacianego – jego dobroczynne działanie zostało zauważone już dawno, od wieków stosowały go plemiona indiańskie. Olejek wykazuje działanie dezynfekujące i łagodzące oparzenia. Jest antyseptyczny i antybakteryjny. Kosmetyki z jego dodatkiem są polecane dla skóry trądzikowej, tłustej, skłonnej do zanieczyszczania, z rozszerzonymi porami.
  2. Olej z orzecha włoskiego – świetny do pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej, zniszczonej i dojrzałej. Intensywnie nawilża i regeneruje, redukuje drobne zmarszczki, przeciwdziała powstawaniu nowych. Wykazuje właściwości ochronne, dlatego nadaje się jako naturalny filtr UV.
  3. Betulina – tak nazywa się wyciąg z brzozy o działaniu przeciwgrzybicznym i antycellulitowym. Wyciąg polecany jest do walki z atopowym zapaleniem skóry. Zawiera wiele antyoksydantów, które spowalniają procesy starzenia. Betulina reguluje wydzielanie sebum, redukuje rozwój bakterii na skórze, pomaga w leczeniu trądziku, egzemy, zapalenia skóry.

Jak rozpoznać kosmetyki naturalne?

Producenci czasami umieszczają na opakowaniach informację, że kosmetyk nie zawiera parabenów czy konserwantów. To jednak nie świadczy o tym, że kosmetyk jest naturalny. Produkty muszą mieć udokumentowaną ekologiczność w postaci przyznanych certyfikatów, min. Ecocert, NaTrue, BDIH, Cosmos.

Tekst sponsorowany

PODZIEL SIĘ: