Dla kogo przeznaczone są kosmetyki ekologiczne?

Dla kogo przeznaczone są kosmetyki ekologiczne

Kosmetyki naturalne są coraz powszechniejsze. Polacy uświadamiają sobie zalety korzystania z ekologicznych preparatów. Skóra jest bardzo ważnym elementem wyglądu, który codziennie wszyscy prezentujemy innym. Warto o nią dbać. Oczywiście produkty ekologiczne są korzystne dla wszystkich, to jednak istnieją pewne grupy, którym szczególnie zaleca się korzystanie z naturalnych środków pielęgnujących, między innymi dzieciom, osobom cierpiącym na choroby skóry, czy alergikom. Cena kosmetyków ekologicznych wcale nie jest wyższa niż konwencjonalnych. Długotrwałe efekty stosowania preparatów naturalnych sprawiają, że wielu ludzi rezygnuje z dotychczasowych syntetycznych środków pielęgnujących.

Kosmetyki dla dzieci

Dzieci są szczególnie wrażliwe na działanie wszelkich substancji czynnych. Są mniejsze i często ich organizmy w zupełnie inny sposób radzą sobie z usuwaniem substancji, które wniknęły do organizmu. Warto zaznaczyć, że przez skórę wchłania się naprawdę wiele chemii zawartej w kosmetykach konwencjonalnych. Substancje w ekologicznych preparatach, czyli ekstrakty, wyciągi, oleje naturalne również się wchłaniają, jednak z racji pochodzenia roślinnego nie wyrządzają krzywdy. Rozpuszczalniki, rafinowane oleje, sztuczne aromaty będące składnikami syntetycznych kosmetyków mogą z łatwością podtruwać młody organizm. Przykładem może być pasta do zębów. Praktycznie wszystkie konwencjonalne środki do higieny jamy ustnej mają sztucznie dodawany fluor. Pierwiastek ten ma właściwości bakteriobójcze, co zapobiega rozwojowi próchnicy. Pasty bez fluoru zawierają mieszankę wielu składników naturalnych, powstrzymujących rozwój bakterii i są równie skuteczne. Nadmiar tego pierwiastka może powodować problemy hormonalne, szczególnie u dzieci, które mają mniejszą masę. Korzystanie z pasty bez fluoru jest po prostu bezpieczniejsze.

Kosmetyki dla alergików

Wiele osób cierpiących z powodu alergii ma problem z wybraniem odpowiednich kosmetyków. Większość syntetycznych preparatów zawiera mnóstwo środków chemicznych, które uczulają użytkowników. Zazwyczaj substancje wykorzystywane do produkcji konwencjonalnych kosmetyków, jak glikol etylenowy, czy rafinowane oleje po prostu powodują powstanie reakcji uczuleniowej, swędzenie i wysypkę w miejscu użycia. Naturalne środki nie zawierają sztucznych składników. Oczywiście zdarzają się reakcje nadwrażliwości, ale niezwykle rzadko i to wtedy, gdy użytkownik jest uczulony na jedną z naturalnych substancji użytych w produkcji. Tutaj przykładów można podać wiele, żele do mycia, dezodoranty, czy balsamy do ciała.

Kosmetyki do wyjątkowo wrażliwej skóry

Ludzie posiadający wrażliwą skórę zdecydowanie powinni stosować kosmetyki ekologiczne. Naturalne preparaty są o wiele delikatniejsze i nie niszczą skóry. Chorzy cierpiący na łuszczycę albo trądzik zazwyczaj zauważają znaczne złagodzenie objawów po zastosowaniu ekologicznych kosmetyków.

PODZIEL SIĘ: