Olejki eteryczne
Olejki eteryczne są to ciekłe lub lotne substancje zapachowe pozyskiwane z różnych części roślin (w zależności od gatunku mogą to być: liście, ziarna, kora, łodyga, korzeń, kwiat, żywica etc.). Olejki na ogół mają złożony chemiczny skład, a ich cechą dystynktywną jest przede wszystkim silny aromat.
Olejków eterycznych używa się w kosmetyce oraz w celach leczniczych od tysięcy lat.
Pozyskiwanie olejków.
Olejki są współcześnie pozyskiwane na skalę przemysłową – ze świeżych, a często także suszonych roślin. Najczęściej do tego procesu wykorzystywana jest destylacja (z parą wodną) lub ekstrakcja. Wykorzystanie olejków eterycznych nie ogranicza się do wyrobu perfum czy kosmetyków. Znajdują one również zastosowanie w aromaterapii, a także w ziołolecznictwie czy w produkcji żywności. Olejki mogą mieć różnorodne działanie, m.in. : uspokajające, znieczulające, kojące (stosowane szczególnie w aromaterapii olejki z melisy, kozłka lekarskiego, goździków czy tataraku), przeciwbakteryjne, dezynfekujące drogi oddechowe (olejki sosnowy, eukaliptusowy, szałwiowy, miętowy – stosowane w farmakologii), drażniące zakończenia nerwów, rozszerzające naczynia krwionośne; wykrztuśne; moczopędne (np. esencja z jałowca, pietruszki); pobudzające układ trawienny do pracy (olejki z roślin baldaszkowatych, np. babki płesznika).
Właściwości lecznicze olejków.
Olejki posiadają także właściwości przeciwgrzybicze – z powodzeniem mogą być stosowane w leczeniu pasożytów skórnych, świerzbu. Niektóre składniki olejków lotnych, np. eugenol, kamfora czy mentol, są w stanie złagodzić ból (miejscowo, w powyższych wypadkach olejki aplikuje się bezpośrednio na skórę). Olejki mogą się od siebie znacząco różnić jakością – dlatego dokonując zakupu warto weryfikować skład danego preparatu. Na ogół olejki nie wywołują skutków ubocznych (o ile ktoś nie jest na daną substancję uczulony), choć mogą powodować podrażnienie skóry.
TAGI: Przeciwbakteryjne działanie, układ trawienny, naczynia krwionośne, olejki eteryczne, ciekłe, lotne, świerzb.