Dlaczego warto stosować kosmetyki ekologiczne?

Dlaczego warto stosować kosmetyki ekologiczne

Jeszcze kilka lat temu kosmetyki ekologiczne stanowiły towar trudno dostępny i były przez to stosunkowo drogie. Jednak z czasem sytuacja uległa poprawie. Dziś można je kupić za kilkanaście złotych w każdej z popularnych drogerii. Dlaczego warto stosować kosmetyki ekologiczne?

Kosmetyki ekologiczne zawierają więcej substancji aktywnych

Zwykły krem z drogerii zazwyczaj zawiera niewiele substancji aktywnych, które, co gorsza, występują na samym końcu składu, co oznacza, że ich stężenie jest dosyć niskie. W kosmetykach ekologicznych aż roi się od dobroci. Tego typu produkty zapychają też nieco rzadziej, bo przy ich produkcji nie używa się parafiny czy silikonów, lecz naturalne oleje roślinne, które wykazują wysokie powinowactwo do skóry. Nienasycone kwasy tłuszczowe często też wykazują aktywność przeciwzapalną, przez co wręcz chronią przed trądzikiem. Ekologiczne kremy dużo lepiej nawilżają skórę niż ich syntetyczne odpowiedniki, ponieważ zawierają szereg dobroci, których potrzebuje nasza skóra.

Kosmetyki naturalne nie zawierają szkodliwych konserwantów

Warto pamiętać, że konserwanty przedłużają przydatność danego produktu do użycia, ale mają też swoją ciemną stronę. Przede wszystkim eliminują nie tylko patogeny, ale też pożyteczne mikroorganizmy, których nasza skóra potrzebuje do prawidłowego nawilżenia.  Bakterie kwasu mlekowego stanowią też naturalną barierę ochronną naszej skóry, wydzielany przez nie kwas ogranicza bowiem namnażanie wielu potencjalnych patogenów. Ponadto niektóre konserwanty, vide parabeny, mogą powodować raka piersi, zakłócają bowiem równowagę gospodarki hormonalnej. Jeden kosmetyk z parabenem krzywdy nam nie zrobi, gdyż jego zawartość nie może przekraczać dopuszczalnej dziennej dawki, ale zazwyczaj stosujemy kilka lub kilkanaście specyfików dziennie, co już może skutkować przekroczeniem owej bezpiecznej dawki.

Kosmetyki ekologiczne są wolne od silnych chemikaliów naruszających barierę hydrolipidową

Glikole to często wykorzystywane rozpuszczalniki, które zapewniają kosmetykom bezpieczeństwo mikrobiologiczne. Niestety, mogą silnie uczulać, zapychać, powodować powstawanie wolnych rodników, który przyspieszają proces starzenia się skóry.  Na szczęście glikoli, które naruszają barierę hydrolipidową skóry i ją wysuszają, oraz wielu innych szkodliwych substancji nie wykorzystuje się w kosmetykach ekologicznych.  Po przejściu na naturalną pielęgnację wiele osób cieszy się, że ich skóra ani nie jest nadmiernie wysuszona, ani się nie przetłuszcza. To zasługa  równowagi mikrobiologicznej oraz hydrolipidowej, jaką zapewniają kosmetyki ekologiczne.

Kosmetyki tradycyjne stosowane nadmiernie mogą powodować problemy z cerą

Bardzo często żele do mycia twarzy zawierają silne detergenty, vide SLS i SLES. Naruszają one barierę hydrolipidową skóry, ta zaczyna się sama nawilżać, wzmagając produkcję sebum, pory się zapychają i mamy trądzik.  Chcemy się go pozbyć, więc sięgamy po jeszcze mocniej oczyszczające produkty, przez co sytuacja tylko ulega pogorszeniu.

Kosmetyki ekologiczne są przyjazne dla środowiska

Pamiętajmy o tym, że jesteśmy częścią natury. Bez niej nie przeżyjemy. Dlatego też musimy dbać o środowisko, a korzystanie z typowo chemicznych kosmetyków z pewnością mu nie służy. Podczas produkcji specyfików, jak i z oczyszczalni ścieków uwalniają się do środowiska szkodliwe substancje.

PODZIEL SIĘ: