Olejek arganowy w kosmetykach – na co pomoże?
Cudowne właściwości oleju arganowego jeszcze do niedawna były znane tylko Marokańczykom. Początkowo był przez nich stosowany głównie w kuchni, ale później zauważyli, że świetnie sprawdza się też w innych rolach. Dziś ma szerokie zastosowanie nie tylko w przemyśle spożywczym, ale też w medycynie i kosmetyce. Olej arganowy jest najtrudniej dostępnym, ale jednocześnie najbardziej pożądanym olejem na całej ziemi – świetnie smakuje, leczy różne schorzenia, a do tego odmładza. W jakich kosmetykach można go znaleźć? I czy warto stosować go samodzielnie?
Luksus kosztuje
Olej arganowy wyłuskuje się z orzechów arganowca – odbywa się to tylko w jednym miejscu na całym świecie – w południowo-zachodniej części Maroka. Cały proces wyciskania oleju z ziaren tego drzewa jest bardzo pracochłonny i długotrwały, bowiem większość czynności wykonuje się ręcznie. Produkcja jednego litra tego płynu wymaga ok. 30kg owoców arganowca i zajmuje nawet kilka godzin. To wszystko wpływa na cenę gotowego produktu. Za 200ml czystego i oryginalnego oleju arganowego trzeba zapłacić ok. 100zł.
Co w nim takiego wyjątkowego?
Systematyczne używanie oleju arganowego wspaniale wpływa na wygląd skóry twarzy i ciała, a także włosów:
- Olej, dzięki naturalnie występującej w nim witaminie E, spowalnia proces starzenia się skóry – zapobiega pojawianiu się zmarszczek i wygładza już te istniejące.
- Posmarowanie nim skóry całego ciała sprawi, że stanie się jędrna, elastyczna i wyraźnie młodsza.
- Olejek idealnie sprawdza się w pielęgnacji bardzo suchej i wrażliwej skóry twarzy – nienasycone kwasy tłuszczowe wspomagają regenerację naskórka, zapobiegają podrażnieniom i chronią skórę przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych.
- Jest skutecznym środkiem do walki z trądzikiem – reguluje produkcję sebum i minimalizuje blizny powstałe w wyniku zmian trądzikowych.
Dobrze radzi sobie z różnymi problemami skóry głowy oraz niesforną fryzurą. Wykorzystuje się go często do walki z łupieżem czy nadmiernie wypadającymi włosami. Pielęgnacja włosów olejkiem arganowym scali też rozdwojone końcówki – wygładzi, nabłyszczy i wzmocni strukturę włosa. Szampony, odżywki czy farby koloryzujące z dodatkiem tego płynu nie tylko poprawią ogólną kondycję włosów, ale też uchronią je przed nadmiernym zniszczeniem – zaznaczają eksperci marki Garnier.
Gdzie można go dostać?
Najpewniej i najbezpieczniej kupić go w samym Maroku. Jeśli jednak w najbliższym czasie nie planujemy podróży do tego afrykańskiego państwa, możemy poszukać tego cudeńka w polskich aptekach lub sklepach internetowych, które zajmują się sprzedażą produktów sprowadzanych właśnie z tego regionu. Trzeba jednak bardzo uważać na to, by nie paść ofiarą oszustwa i nie kupić podróbki. Czysty olej arganowy, wytworzony w celach kosmetycznych, posiada jasno-złoty kolor i orzechowy zapach. Wielu nieuczciwych sprzedawców, w celu zmylenia konsumenta, używa barwnika, który nadaje zwykłemu olejowi ten sam odcień i zapach. Jednak oryginalny produkt powinien przede wszystkim posiadać certyfikat jakości na opakowaniu (można go poznać np. po napisie Ecocert).
Czysty czy w kosmetykach?
Cudotwórczą moc olejku arganowego możemy poczuć na własnej skórze, stosując go na trzy różne sposoby:
- aplikować olej w czystej postaci bezpośrednio na skórę lub włosy,
- dodać niewielką ilość tego płynu do najczęściej stosowanych kosmetyków (krem, balsam, mleczko do demakijażu),
- zakupić gotowe preparaty z jego dodatkiem.
Jeśli zdecydujemy się na samodzielne stosowanie oleju, upewnijmy się najpierw, jakie proporcje będą odpowiednie dla skóry naszej twarzy, włosów czy ciała. Jeśli przesadzimy – preparat może okazać się dla nas po prostu za tłusty i nie będzie spełniał swojego właściwego zadania. Warto też czasem zaufać specjalistom – radzą eksperci marki Garnier – składniki gotowych kosmetyków są dobierane indywidualnie do potrzeb każdej z cer.
Pełna oferta produktów z olejkiem arganowym, dostępna na stronie:
http://www.garnier.pl/wlosy/piekno/potrzeby/w%C5%82osy-farbowane
Artykuł sponsorowany