Naturalny nie znaczy hipoalergiczny!

Naturalny nie znaczy hipoalergiczny
Curology z Unsplash

Problem alergii skórnych jest dziś powszechny. Wybór odpowiednich kosmetyków dla alergika nie zawsze jest łatwy. Chociaż mogłoby się wydawać, że ekologiczne produkty powinny być hipoalergiczne, to szybko można się przekonać, że nie zawsze jest to prawda.
Na sklepowych półkach, dostępny jest cały bogaty asortyment, tzw. kosmetyków naturalnych. Często zdarza się, że klienci mylnie przyjmują, że ekologiczne produkty mają także właściwości antyalergiczne. Tymczasem nawet kosmetyki stworzone tylko i wyłącznie z naturalnych składników, mogą wywołać alergię czy podrażnienia skóry. Należy o tym pamiętać, ponieważ nigdy nie ma gwarancji na to, że każdy eko-kosmetyk będzie odpowiedni do każdego typu skóry (dokładnie taka sama sytuacja jak w przypadku jedzenia, gdzie nie wszystkie składniki pokarmowe tolerowane są przez każdego).
Przed zakupem określonego kosmetyku warto zapoznać się z jego składem. Mając wiedzę na temat tego, jakie alergeny wywołują u nas podrażnienia, można samodzielnie zweryfikować ryzyko wystąpienia negatywnej reakcji. Można także przyjąć, że wszelkiego rodzaju olejki eteryczne zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia typowych objawów alergii, po kontakcie z zawierającym go kosmetykiem.
Znacznie bezpieczniej sięgać po produkty dedykowane alergikom. Najlepsze, zwykle dostępne są w aptekach lub dobrych drogeriach, chociaż nie brakuje ich także w innych sklepach. Kosmetyki serii AA, również zawierają naturalne składniki, jednak brak w nich substancji zapachowych, które najczęściej stanowią przyczynę występowania podrażnień skóry. Jeżeli jednak zależy nam na kosmetykach zawierających w 100 procentach naturalne składniki, nie pozostaje nam nic innego jak samodzielne ich przygotowanie. Tylko wtedy można mieć pewność, że maseczka, krem lub balsam, nie zawiera żadnego niepożądanego składnika.

PODZIEL SIĘ: