Natura z certyfikatem w służbie urodzie
Certyfikowane produkty budzą większe zaufanie klientów. Poczucie, że płaci się za potwierdzoną jakość, zwiększa poziom satysfakcji zdecydowanej większości konsumentów. Jednak niewiele osób wie, jakie warunki muszą spełniać kosmetyki ekologiczne, aby mogły otrzymać odpowiedni certyfikat.
Na całym świecie funkcjonują organizacje zajmujące się badaniem i certyfikowaniem ekologicznych produktów kosmetycznych. Produkt z certyfikatem jednej z najbardziej liczących się na świecie organizacji, musi spełnić szereg bardzo zaostrzonych wymagań. Przede wszystkim istotne jest to, aby do produkcji użyte zostały tylko naturalne substancje mineralne i roślinne. Ich zawartość w danym kosmetyku to około 75-95 procent. Wszystkie roślinne składniki powinny pochodzić z ekologicznych upraw, i nie mogą być modyfikowane genetycznie. Bio-kosmetyki nie mogą zawierać składników pochodzących z martwych zwierząt, sztucznych aromatów i barwników, a także substancji petrochemicznych, tj. parafiny, oleje i silikony. Do produkcji ekologicznych kosmetyków dopuszczone są tylko i wyłącznie naturalne olejki roślinne i kilka środków konserwujących.
Najbardziej prestiżowym certyfikatem jest ECOCERT. Obecnie, na całym świecie istnieje nieco ponad 1000 produktów, które spełniły wszystkie kryteria francuskiej organizacji. Kupując produkty z logo ECOCERT, można być pewnym, że zawierają one przynajmniej 95 procent naturalnych składników pochodzących z ekologicznych upraw. Co więcej, nie znajdziemy w nich roślin modyfikowanych genetycznie, ani emulgatorów PEG, które uznawane są za szkodliwe dla zdrowia człowieka.
Wysokie wymagania muszą spełniać także kosmetyki posiadające certyfikat BDIH. W tym wypadku liczy się nie tylko naturalny skład kosmetyków, ale i proekologiczna postawa firmy, na każdym etapie produkcji wytwarzanych przez nią środków. Certyfikat wydawany przez niemiecką organizację, potwierdza m.in.:
• pochodzenie składników roślinnych tylko i wyłącznie z dzikich zbiorów bądź też ekologicznych upraw,
• brak składników pochodnych ropy naftowej, jak parafina,
• brak testów na zwierzętach,
• produkcję prowadzoną w sposób przyjazny środowisku naturalnemu,
• biodegradowalne opakowania.
To tylko przykłady certyfikatów, jednak istnieje wiele innych organizacji badających zarówno skład, jak i cały proces produkcji ekologicznych kosmetyków. Dzięki nim możemy mieć pewność, że kosmetyki są przyjazne zarówno nam, jaki i środowisku naturalnemu.