Kwiat gorzkiej pomarańczy: właściwości i zastosowanie w kosmetyce

Kwiat gorzkiej pomarańczy
Philippe Gauthier z Unsplash

Drzewo pomarańczowe cenione jest na całym świecie głównie ze względu na pyszne i soczyste owoce. Jednak również kwiat pomarańczy znajduje w ostatnim czasie szerokie zastosowanie zdrowotne i kosmetyczne. Do czego się go wykorzystuje i za co warto go docenić?

Kwiat gorzkiej pomarańczy – zastosowanie

Po kwiaty gorzkiej pomarańczy chętnie sięgali już w starożytności Egipcjanie, Rzymianie czy Grecy do odświeżania i dezynfekcji domów, a także do przyozdabiania mieszkań. Dziś z kwiatów neroli wyrabia się szereg kosmetyków: hydrolaty, olejki, kosmetyki do kąpieli.

Kwiat pomarańczy stanowi również składnik wielu znakomitych perfum. Ze względu na swoje właściwości kwiat pomarańczy może być również używany przy produkcji środków uspokajających, naparów i herbat. Piękny – delikatnie kojący, a jednocześnie świeży zapach doceniany jest w aromaterapii i przy wytwarzaniu świec.

Kwiat pomarańczy i jego właściwości

Kiedy warto sięgać po produkty zawierające w składzie kwiat pomarańczy? Takich sytuacji jest mnóstwo!

Problemy z zasypianiem

Na chwilowe lub długotrwałe problemy z zasypianiem prawdziwym lekiem może okazać się kwiat pomarańczy. Jego relaksujące i wyciszające właściwości pomogą uspokoić gonitwę myśli i przyspieszą zasypianie.

Stres

Jak poradzić sobie ze stresem? Jedną z metod może być aromaterapia z wykorzystaniem olejku z kwiatu gorzkiej pomarańczy. Odrobinę olejku wystarczy wetrzeć w nadgarstki lub skronie albo dodać porcję do nawilżacza powietrza.

Odchudzanie

Osoby, które planują w najbliższym czasie zrzucić kilka nadmiarowych kilogramów, koniecznie powinny zaopatrzyć się w herbatę z kwiatem pomarańczy. Wypijany raz dziennie napar przyspieszy przemianę materii.

Problemy trawienne, bóle brzucha

Napar przyrządzony z kwiatu pomarańczy wspomaga układ trawienny, poprawia perystaltykę jelit, przyspiesza przemianę materii.

Napięcie przedmiesiączkowe

Kwiat pomarańczy posiada właściwości rozkurczowe, łagodzi ból związany ze zbliżającą się miesiączką, koi stres i nerwy. Dla wielu kobiet PMS to prawdziwa udręka – w ich przypadku ziołowy napar z dodatkiem kwiatu pomarańczy może okazać się prawdziwym wybawieniem.

Kwiat pomarańczy w kosmetyce

Kwiat gorzkiej pomarańczy doskonale sprawdza się również w kosmetyce. Do jakiej cery nadaje się najlepiej?

  • Cera trądzikowa: olejek pomarańczowy cechują właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. Z tego względu doskonale nadaje się do leczenia zmian skórnych i trądziku. Warto pamiętać, że olejek z neroli spowalnia również procesy starzenia, przez co skóra na dłużej zachowuje młody i piękny wygląd. Jak go stosować? Nigdy bezpośrednio na skórę! W takiej formie olejek mógłby wywołać podrażnienia. Z powodzeniem można go jednak zmieszać z ulubionym kremem lub olejkiem arganowym i w takiej formie zaaplikować na skórę twarzy na noc.
  • Cera tłusta: kwiat gorzkiej pomarańczy pokochają też osoby, które zmagają się z nadmiernym wydzielaniem sebum. Właściwości tonizujące tego kosmetyku docenili producenci hydrolatów. Wodą kwiatową z dodatkiem neroli wystarczy spryskać skórę 1-2 razy dziennie, by cieszyć się jej eleganckim wyglądem bez śladu sebum – nawet w strefie T!
  • Skóra z przebarwieniami: kwiat pomarańczy posiada dużą dawkę witaminy C, która pomaga zwalczyć temat przebarwień. Jak pozbyć się plam na skórze? Warto przygotować ziołowe okłady z naparu z suszonego kwiatu pomarańczy, regularnie sięgać po tonik lub hydrolat z dodatkiem tego składnika!

 

Kwiaty gorzkiej pomarańczy mają szereg zastosowań kosmetycznych i zdrowotnych. Ich kojący zapach pomaga szybciej zasnąć, wyciszyć się i zrelaksować. Napar z suszonego kwiatu pomarańczy to doskonała opcja dla kobiet cierpiących na PMS i dla osób zmagających się z zaparciami. Właściwości antybakteryjne, tonizujące i wybielające tego składnika pomagają w pielęgnacji cery problematycznej. Zdecydowanie warto zaopatrzyć się zatem nie tylko w susz kwiatowy, ale też aromatyczny olejek i hydrolat do pielęgnacji skóry.

Autorką artykułu jest Marysia – redaktorka internetowego magazynu NMAG.

PODZIEL SIĘ: