Kosmetyki ekologiczne

Kosmetyki ekologiczne i naturalne nie są pojęciami tożsamymi. O ile w składzie kosmetyków naturalnych oprócz składników pochodzenia organicznego mogą się znaleźć związki syntetyczne, to dominującymi surowcami w preparatach ekoloficznych są surowce naturalne. Dodatkowo regulacjom podlega sposób uprawy i przetrwarzania tych składników.
Powinny one pochodzić z kontrolowanych, ekologicznych upraw, gdzie nie używa się nawozów sztucznych ani organizmów modyfikowanych genetycznie. Proces produkcji kosmetyków ekologicznych nie powinien być technologicznie skomplikowany, ani wymagać zbyt dużych ilości energii. Nie powinien też generować toksycznych produktów ubocznych.
W końcu nie tylko stosowanie tych preparatów, ale również produkcja powinna być przyjazna dla środowiska, w którym żyjemy. Dodatkowo wyróżnikami kosmetyków ekologicznych są certyfikaty jednej z licznych organizacji ekologicznych. Aby go uzyskać, musi spełnić szereg wymagań. Oprócz naturalnego składu (substancji mineralnych i roślinnych w ilości co najmniej 75 – 95 procent), braku pochodzących z martwych zwierząt substancji, zakazane są substancje petrochemiczne, jak parafiny, silikony oraz oleje. Tylko niektóre konserwanty są dozwolone. Nie wolno również stosować sztucznych aromatów i barwników. Czasami regulacjom podlega również opakowanie kosmetyku – powinno być z biodegradowalnych surowców.
Certyfikaty, o które może się starać producent to m.in. ECOCERT (przyznawany przez organizację francuską), BDIH (wydawany przez niemieckie towarzystwo) – oprócz roślinnego pochodzenia, upraw ekologicznych warunkiem jego otrzymania jest brak testów na zwierzętach, brak parafiny a także bezpieczna dla środowiska produkcja i biodegradowalne
opakowanie, DEMETER (przyznawany na całym świecie).

PODZIEL SIĘ: