Czy opryszczka pojawia się tylko w zimę?

Czy opryszczka pojawia się tylko w zimę
Maxim Potkin z Unsplash

Opryszczka wargowa to problem, który nie dotyka każdego, jednak zdecydowana większość z nas jest nosicielem wirusa, który ją wywołuje. Warto zdać sobie sprawę z tego, że zostając nią raz zarażonym, wirus ten zagnieżdża się w naszym organizmie już na stałe i może choć wcale nie musi uprzykrzyć nam życia, powodując zewnętrzne objawy w postaci popularnie zwanego zimna na ustach.

Opryszczka na ustach to jednak nie tylko problem natury estetycznej i szpecącego nas skupiska pęcherzyków, wypełnionych surowiczym płynem, które zmieniają się w skłonną do bolesnego pękania nadżerkę.

Sytuacja taka zdarzyć może się zaledwie jedyny raz w życiu, a może uporczywie nawracać co kilka lat, a nawet kilka razy w roku lub częściej. Dużo zależy od naszego organizmu, a konkretnie układu odpornościowego, czy pozwoli na aktywowanie się drzemiącego w nas wirusa i ostateczne pojawienie się tejże opryszczki.

Czy opryszczka pojawia się tylko w zimę?

Wbrew swojej potocznej nazwie, jaką jest „zimno”, przypadłość ta nie dotyka nas jedynie w sezonie zimowym i również dobrze pojawić się może latem, na skutek nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV lub w związku z silnym osłabieniem oraz stresem o każdej porze roku. Jednak owszem, zimą narażeni jesteśmy bardziej ze względu na warunki pogodowe i niską temperaturę oraz wiatr, które pobudzić mogą wirusa do ataku. Wtedy najpewniej będzie mu zdecydowanie łatwiej w konfrontacji z naszym układem immunologicznym, który jest bardziej podatny na zachorowania, w tym również działanie wirusa, wskutek którego pojawia się niechciana zimowa opryszczka.

Zatem jak ustrzec się przed zimową opryszczką, by uniknąć zbędnych nam nieprzyjemności?

Przede wszystkim optymalna dieta oraz higiena. Ważne by zwracać uwagę na przedmioty, których dotykały wcześniej czyjeś usta. Dobrze jest używać swoich własnych, wymytych w gorącej wodzie sztućców oraz innych naczyń jak kubki i szklanki. To samo tyczy się przyborów do makijażu ust, a także ręczników, którymi się wycieramy – nie korzystamy z cudzych, jeżeli ktoś ma opryszczkę niezależnie od stadium jej rozwoju. Tym bardziej całowanie osoby z opryszczką sprawi nam gwarantowane otrzymanie jej w prezencie, jednakże zarazić w ten sposób mogą się również inne partie ciała, oczy, policzki, broda, a nawet przeniesiona być ona może na genitalia. W samej diecie najważniejszą rolę odegra witamina C oraz cynk i produkty, w których je znajdziemy. Nie mniej znacząca będzie pielęgnacja skóry ust i nie dopuszczenie do ich pękania.

A gdy opryszczka wystąpi, użyć możemy specjalny plasterek www.Compeed.pl, który skutecznie na nią zadziała i przyspieszy gojenie, a w dodatku nieco ją ukryje.

Tekst sponsorowany

PODZIEL SIĘ: