Domowe balsamy

Współcześnie nie cierpimy już na niedostatek kosmetyków w sklepach. Wręcz przeciwnie – wybór preparatów pielęgnacyjnych do ciała, twarzy, włosów, paznokci jest przeogromny. Coraz częściej jednak popularne staje się tworzenie indywidualnych mieszanek. Samodzielnie wyprodukowane kosmetyki odpowiadają bowiem naszym preferencjom tak pielęgnacyjnym jak i estetycznym w 100 procentach. Dodatkowo potrzebne do wykonania preparatów półprodukty są równie dostępne, co gotowe drogeryjne produkty. Dotyczy to również balsamów do ciała.

Samodzielne komponowanie kosmetyków.

Choć na półkach sklepowych jest ich swoiste zatrzęsienie, to wiele pań decyduje się na samodzielne komponowanie tych kosmetyków. Ma to częściowo także wymiar ekonomiczny. Dlaczego? Bo chociaż kosmetyki pielęgnacyjne do ciała ogólnodostępne nie należą do szczególnie ekspensywnych, to już ekologiczne preparaty, wyposażone we wszystkie niezbędne certyfikaty nie należą do specjalnie tanich. A wiele pań nie ma ochoty stosować mieszanek zawierających konserwanty. Wtedy pomocne okazują się być półprodukty. By samodzielnie wykonać balsam potrzebne są:kremowa baza (do kupienia w aptekach, sklepach zielarskich, sklepach internetowych), oliwa z oliwek (lub olej z pestek winogron), dodatkowo roztopione masło kakaowe (w przypadku skóry suchej), a także olejek eteryczny (naturalny, bez konserwantów).

Zachować odpowiednie proporcje.

Zamiast kremowej bazy można wykorzystać również masło kakaowe lub masło shea (choć to drugie ma tendencje do wolnego zastygania, ryzykujemy również pojawienie się grudek). Ważne są również proporcje – bazy (lub masła) musi być kilka razy więcej niż oliwy/oleju. Podczas przygotowywania kosmetyku trzeba też zachować podstawowe zasady higieny, podobnie jeśli chodzi o przechowywanie (najlepsze będzie wyparzone szklane naczynie). Warto również pamiętać, że samodzielnie wykonane preparaty muszą być dość szybko zużyte, by półprodukty w nich się znajdujące nie zdążyły stracić ważności.

TAGI: Balsamy domowe, ekologiczne preparaty, półprodukty, olejki eteryczne,masło kakaowe, zasady higieny.

PODZIEL SIĘ: