Wieloogniskowe soczewki okularowe: dwuogniskowe czy progresywne?

Wieloogniskowe soczewki okularowe
Lensabl z Unsplash

Wraz z wiekiem zdolność akomodacji oka ulega osłabieniu. Dolegliwość ta znana jest jako prezbiopia lub starczowzroczność. Skutkiem może być zaburzone widzenie na różnych odległościach, doświadczamy tego chociażby podczas czytania lub prowadzenia samochodu. Skutkom starczowzroczności możemy zapobiec stosując wieloogniskowe soczewki okularowe. Który rodzaj tego typu szkieł najlepiej jest stosować, aby zapewnić sobie maksimum komfortu?

Okulary dwuogniskowe

Na powierzchni szkieł dwuogniskowych możemy wyróżnić dwa osobne moduły. Pierwszy – zajmujący większą powierzchnię, służy do obserwacji obszarów znajdujących się w oddali. Drugi – mniejszy, znajdujący się w dolnym obszarze przeznaczony jest do widzenia w bliży. Przykładowo: spoglądając przez okno należy używać górnej części szkła, natomiast podczas czytania – wykorzystywać dolny obszar.

Niestety użytkowanie szkieł dwuogniskowych nie obchodzi się bez wad. Okulary tego typu nie posiadają oddzielnego obszaru do obserwacji obiektów pośrednich. Przykładowo: podczas kolacji w restauracji z bliską nam osobą będziemy prawidłowo widzieć zawartość naszego talerza oraz bardziej oddalone obiekty w pomieszczeniu. Niestety twarz naszego rozmówcy będzie niewyraźna. W okularach dwuogniskowych ponadto moduł do obserwacji bliży jest wyszczególniony – przez co same szkła nie prezentują się zbyt dobrze.

Okulary progresywne

Szkła dwuoogniskowe prawdopodobnie widzieliśmy użytkowane przez naszych rodziców lub dziadków. Obecnie krokiem w ewolucji soczewek wieloogniskowych są okulary progresywne. Charakteryzuje je płynna zmiana mocy. Skutkiem jest nie tylko doskonała widoczność w bliży, oddali, ale również obiektów znajdujących się pomiędzy. Docenią to przede wszystkim osoby prowadzące dynamiczny tryb życia, uprawiające sport, czy kierowcy.

Płynna zmiana mocy charakteryzująca szkła progresywne oznacza również, że na ich obszarze nie znajdują się żadne oddzielne oraz wyraźnie zaznaczone moduły – które mogłyby wyglądać nieestetycznie.

Ochrona oczu przed promieniowaniem UV dla prezbiopów

Osoby wykorzystujące soczewki okularowe progresywne zazwyczaj wymagają maksymalnego komfortu użytkowania. W takim wypadku, niekoniecznie pragniemy zmieniać progresy na zwykłe okulary przeciwsłoneczne podczas słonecznych dni. Interesujące mogą okazać się soczewki Transitions Xtractive. Zapewniają nie tylko płynną zmianę mocy – jak typowe progresy, lecz automatyczne ściemniają się podczas działania silnych promieni słonecznych lub mocnego światła sztucznego. Szkła tego typu docenimy nie tylko w czasie lata, lecz również prowadząc samochód lub pracując przez długi czas przed komputerem.

Tekst sponsorowany

PODZIEL SIĘ: