Uroda bez chemii

Mimo dostępności wielu preparatów upiększających, rozmaitych kremów, maseczek, ale też kosmetyków do makijażu w wielu kobietach rodzi się pragnienie, aby o urodę dbać w sposób naturalny, bez chemii. Furorę robią serwisy, w których wymieniać można porady, jak naturalnie dbać o włosy, z czego zrobić „domowy peeling”. Zresztą – ma to miejsce nie tylko w Internecie – także gazety wręcz naszpikowane są „babcinymi” wskazówkami, jak niskim kosztem (ale przede wszystkim z użyciem składników z domowej spiżarki) osiągnąć spektakularny dla urody efekt. Cóż – czasami takie zabiegi faktycznie mogą przynieść pewne rezultaty – wiadomo na przykład, że peeling wykonany z kawowych fusów, czy z soli
morskiej z dodatkiem oliwy z oliwek może być równie skuteczny co preparat z drogerii. Jednakże czasami poszukując alternatyw pielęgnacyjnych warto postawić na wyrób gotowy. Dlaczego? Ponieważ obecnie dostępne są różnego rodzaju kosmetyki naturalne oraz ekologiczne. Należy zwracać uwagę na ich nazwę (bo ekologiczny, naturalny i organiczny nie są tożsamymi określeniami w tym wypadku) oraz skład. Kosmetyki ekologiczne są pozbawione znacznej domieszki chemii – udział konserwantów czy innych substancji pochodzenia nieroślinnego nie może przekroczyć bowiem 5 % składu danego preparatu (oczywiście kosmetyk ekologiczny powinien przy tym posiadać certyfikat jakiejś znaczącej organizacji). Oprócz tego – preparaty ekologiczne (i naturalne również) są produkowane z substancji otrzymywanych z natury (używanych bezpośrednio, lub do dalszej – niezbyt długiej – obróbki).
Są sporządzane zarówno z roślin (całych bądź ich części – jak liście, kora, korzenie, owoce, kiełki, olejki z nasion), jak i innych organicznych substancji – błota, produktów mineralnych. Z reguły jednak kosmetyki te nie zawierają substancji pochodzenia zwierzęcego. Nie są również na zwierzętach testowane, co czyni je jeszcze bardziej wartymi wypróbowania. Uroda bez chemii może bowiem oznaczać także urodę bez cierpienia braci mniejszych, a także bez zatruwania środowiska (w toku produkcji kosmetyków ekologicznych muszą być przestrzegane określone procedury). Stosowanie kosmetyków pozbawionych szkodliwych substancji chemicznym jest więc korzystne nie tylko dla naszego zewnętrznego piękna (błyszczących włosów, promiennej cery, jędrnej i odżywionej skóry), lecz także dla jego wewnętrznej postaci.

PODZIEL SIĘ: