Niacynamid, witamina C, kwasy AHA/BHA, retinole i nie tylko – których składników aktywnych nie można ze sobą łączyć?

Niacynamid, witamina C, kwasy AHA/BHA, retinole i nie tylko – których składników aktywnych nie można ze sobą łączyć
Content Pixie z Unsplash

Lubisz długie rytuały pielęgnacyjne? Chętnie eksperymentujesz z nowymi kosmetykami? Koniecznie dowiedz się, których produktów nie należy ze sobą łączyć, żeby nie zaszkodzić swojej skórze!

Jakie składniki MOŻNA ze sobą łączyć i dlaczego?

 

  • Retinol + humektanty: retinol ma zbawienne działanie na skórę – odnawia ją, rewitalizuje, napręża i pomaga pozbyć się przebarwień. Podczas kuracji skóra może jednak stać się podrażniona i sucha. Jak jej pomóc? Sięgnij po humektanty, czyli glicerynę, pantenol, kwas hialuronowy – dzięki temu wzmocnisz skórę i zadbasz o właściwy poziom nawilżenia. Humektanty zminimalizują niepożądane skutki uboczne i Twoja skóra już w trakcie kuracji zacznie wyglądać wyraźnie lepiej.
  • Kwasy AHA/BHA + ceramidy: zabiegi z kwasami cieszą się ogromną popularnością od wielu sezonów. Kuracja złuszczająca sprzyja odnowie międzykomórkowej, ale jej skutkiem ubocznym są podrażnienia. Jak sobie z nimi poradzić? Doskonale sprawdzą się tu ceramidy, które zregenerują wiązania międzykomórkowe, wzmocnią cerę i przyspieszą proces odbudowy.
  • Retinol + niacynamid: planujesz zabieg z użyciem retinolu? Koniecznie sięgnij też po niacynamid, czyli witaminę B3. Składnik ten przyspieszy regenerację skóry poprzez stymulację syntezy kolagenu i ceramidów. Dzięki witaminie B3 niechciane skutki kuracji będą z pewnością mniej uciążliwe.
  • Kwas askorbinowy + resweratrol: witamina C w swojej najczystszej postaci połączona z silnym antyoksydantem to prawdziwa bomba urodowa! Połączenie tych dwóch składników gwarantuje skórze doskonałą ochronę przed promieniowaniem UV i wolnymi rodnikami.

Których składników NIE MOŻNA ze sobą łączyć i dlaczego?

Wiesz już, jakie składniki warto ze sobą łączyć, by uzyskać jeszcze lepszy efekt. A jakich połączeń należy unikać?

 

  • Retinol + kwasy AHA/BHA: zabiegi z retinolem i kwasami lubimy za wyraźne efekty. Odnowiona, promienna skóra, bez śladu przebarwień – brzmi doskonale, prawda? Pamiętaj jednak, że pod żadnym pozorem tych składników nie należy ze sobą łączyć. Zarówno retinol, jak i kwasy wykazują działanie silnie drażniące.
  • Retinol + kwas askorbinowy: tych dwóch związków nie należy łączyć z bardzo prostych względów. Retinol niweluje działanie witaminy C – utlenia ją, przez co witamina C nie przynosi skórze żadnych pożytków. Co z tym faktem zrobić? Można stosować kurację oddzielnie – np. witaminę C rano, a kosmetyki z retinolem wieczorem.
  • Kwasy AHA/BHA + kwas askorbinowy: jeśli masz skórę normalną, która rzadko ulega podrażnieniom, to możesz stosować oba składniki – pod warunkiem, że będziesz aplikować je na skórę o różnych porach dnia. Jeśli jednak Twoja skóra jest wrażliwa i skłonna do podrażnień, to sięgaj po produkty z różnymi kwasami w odstępie kilku tygodni.
  • Kwas askorbinowy + metale ciężkie: kosmetyki z miedzią w składzie oczyszczają skórę, regenerują ją i wygładzają. Jeśli jednak będziesz stosować je w połączeniu z witaminą C, to uzyskasz rezultat odwrotny do oczekiwanego – takie połączenie będzie sprzyjało tworzeniu się wolnych rodników.
  • Kwas askrobinowy + niacynamid: jeśli witamina B, to nie witamina C – te dwa drogocenne składniki mają skrajnie różne pH, a stosowane jednocześnie tworzą drażniący dla skóry kwas nikotynowy.

Jeśli do tej pory komponując rytuały pielęgnacyjne dla siebie nie zwracałaś uwagi na to, jakie produkty ze sobą łączysz – pora naprawić ten błąd! Z naszymi wskazówkami będziesz wiedzieć, jakich połączeń warto unikać, a jakie pozwolą Ci jeszcze szybciej cieszyć się oczekiwanym efektem.

Autorką artykułu jest Marysia – redaktorka internetowego magazynu NMAG.

PODZIEL SIĘ: