Co warto wiedzieć o eko-kosmetykach

To swoistego rodzaju połączenie powrotu do korzeni i innowacji technologicznej XXI wieku. Ceny wielu z nich mocno wykraczają poza możliwości przeciętnego konsumenta. Podobno są najlepsze, najzdrowsze i najbezpieczniejsze. Czym jednak w rzeczywistości są ekologiczne kosmetyki?
Zagłębiając się w temat kosmetyków ekologicznych, można spotkać się z różną terminologią, która określa ten sam produkt. Bio-kosmetyki, eko-kosmetyki, czy też kosmetyki organiczne, to często zamiennie stosowane nazwy, dla tej samej grupy artykułów. Wciąż jednak pozostaje pytanie, czym w rzeczywistości są ów rewolucyjne produkty? Dlaczego nagle wywołują tak ogromne zainteresowanie, zarówno wśród światowych gwiazd, jak i zwykłych ludzi?
Zgodnie z pierwotnie przyjętym założeniem, bio-kosmetykami można nazwać te produkty, których składniki pochodzą tylko i wyłącznie z ekologicznych upraw. Ważne jest, aby każdy składnik posiadał certyfikat potwierdzający jego organiczne pochodzenie. Dokument ten wydawany jest przez organizacje kontrolujące, czy uprawa i przetwarzanie są zgodne z normami ekologicznego rolnictwa. Nie oznacza to jednak, że wytworzony z nich kosmetyki mogą być uznawane za naturalne. W celu zapewnienie trwałość kosmetykom, konieczne jest użycie substancji chemicznych umożliwiających ich dłuższe przechowywanie. Często nie można ich pominąć, ponieważ „czyste” składniki tracą swe właściwości już po ok. 1 tygodniu. Obecność nieorganicznych składników zastosowanych w minimalnej ilości, pozwala w dalszym ciągu ubiegać się o certyfikat eko-kosmetyków. Istnieje kilka organizacji, które na podstawie przyjętych wytycznych oceniają, czy określony produkt spełnia wszystkie niezbędne kryteria. W ten sposób wydawane są certyfikaty dla kosmetyków ekologicznych, co ułatwia ich wyszukiwanie pośród wielu innych.
Zainteresowanie ekologicznymi kosmetykami wynika zarówno z proekologicznej polityki propagowanej na całym świecie, jak i mody na eko-styl zapoczątkowany przez światowej sławy gwiazdy. Modnie jest żyć w zgodzie z naturą, jednak wiele osób kieruje się przede wszystkim troską o otaczający je świat.

PODZIEL SIĘ: